reklama
kategoria: Turystyka
22 kwiecień 2020

Marszałkowskie nowe dotacje na rzecz ochrony dziedzictwa

zdjęcie: Marszałkowskie nowe dotacje na rzecz ochrony dziedzictwa / pixabay/3617441
Na projekty związane z ochroną kujawsko-pomorskich zabytków marszałkowska administracja przekazuje beneficjentom przyznane właśnie dotacje. Na remonty konserwatorskie i działania restauratorskie w obiektach w całym regionie przeznaczamy 6,5 miliona złotych (z budżetu województwa i naszego Regionalnego Programu Operacyjnego). Wsparcie otrzyma 198 instytucji.
REKLAMA

Na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza udało się zrobić już bardzo wiele. Efekty działań z udziałem środków samorządu województwa widać w całym regionie. Nie byłoby to jednak możliwe bez zaangażowania właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o ich kondycję, dbają o to, by uchronić zabytki przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje i przeprowadzają prace konserwatorskie. To dzięki ich staraniom mamy w regionie setki odrestaurowanych obiektów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Tegoroczne dotacje zostaną wykorzystane do zrealizowania 198 przedsięwzięć inwestycyjnych. Wśród wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach, zabytkowych gmachach szkół i innych instytucji wpisanych do rejestru zabytków (lista w załączniku).

Jednym z wybranych do dofinansowania projektów jest kontynuacja remontu pomieszczeń zabytkowego budynku dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim. Ten ponad stupięćdziesięcioletni obiekt uchodzi za najdłuższy budynek dworcowy w Europie. Dworzec, będący przed laty stacją graniczną między zaborem pruskim i rosyjskim, był miejscem historycznego spotkania cesarzy Wilhelma I i Aleksandra II. Odrestaurowana część obiektu służy dziś także organizacji imprez kulturalnych, w tym corocznego Międzynarodowego Festiwalu Dwóch Cesarzy. Dzięki dotacji możliwe będą m. in. remont stropu nad holem głównym i restauracja witraży oświetlających jego wnętrze.

Wśród wybranych do dofinansowania zadań jest także remont dachów Domu pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu. Obiekt wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku prawdopodobnie jako karczma i zajazd jest wizytówką miasta i jedynym zachowanym tego typu budynkiem w zabudowie rynku. Obecnie mieści się w nim punkt informacji turystycznej. Wsparcie z budżetu województwa pozwoli na remont dachów, planowany jako jeden z ostatnich elementów kompleksowej konserwacji całego obiektu.

Dzięki wsparciu dawną świetność odzyskają wykonane z drewna, bogato zdobione stalle w kościele parafialnym św. Hieronima w Raciążku (powiat aleksandrowski). Pochodzące z 1630 roku manierystyczne ławy zostaną odnowione i odpowiednio zakonserwowane.

Wojewódzki program ochrony zabytków

W ostatniej dekadzie na realizację zadań związanych z restauracją i remontami konserwatorskimi w kujawsko-pomorskich zabytkach przeznaczyliśmy 90 milionów złotych. Wsparcie pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. W tym czasie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca prac w ponad 400 zabytkach, przede wszystkim kościołach, w tym świątyniach w niewielkich wsiach. Na liście są też kompleksy pałacowo-parkowe, dwory, kamienice i budynki mieszkalne oraz zabytkowe gmachy szkół, muzeów i innych instytucji. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra (więcej).

Ubiegłoroczne wsparcie na zadania na rzecz ochrony zabytków umożliwiło realizację 194 remontów konserwatorskich, restauratorskich i robot budowlanych w historycznych obiektach Kujaw i Pomorza. W budżecie programu znalazły się środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (18,4 mln zł) oraz z budżetu województwa (1,5 mln zł). Całkowita wartość projektu, wraz z wkładem własnym beneficjentów, wyniosła 27,5 mln złotych. Lista wszystkich dotacji z podziałem na powiaty
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Żnin
4.6°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żninie

kiedy
2024-11-29 18:00
miejsce
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Żniński Dom Kultury, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 20:00
miejsce
Żniński Dom Kultury, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:00
miejsce
Fajrant Pub, Żnin, ul....
wstęp biletowany