reklama
kategoria: Społeczne
30 październik 2024

Na Starym Cmentarzu otwarto pierwszą indywidualną kwaterę ekologiczną

zdjęcie: Na Starym Cmentarzu otwarto pierwszą indywidualną kwaterę ekologiczną / v17700976
v17700976
Pierwszą w Łodzi indywidualną kwaterę ekologiczną na pochówki urn i trumien otwarto w środę na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Ogrodowej 43. Jest to też pierwsza w Polsce ekologiczna kwatera umożliwiająca pochówki w trumnach.
REKLAMA

Pierwsza w Łodzi indywidualna kwatera ekologiczna na pochówki urn i trumien, nosząca nazwę Drzewa Pamięci, została otwarta w środę na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Łodzi przy ul. Ogrodowej 43.

"Cmentarz przy ul. Ogrodowej to miejsce wyjątkowe – trójwyznaniowa nekropolia z częścią katolicką, prawosławną i ewangelicką. Spoczywają tu łodzianie, którzy tworzyli potęgę przemysłową miasta, przedstawiciele świata kultury i polityki. Patrzymy na ten cmentarz, jak na miejsce, które opowiada historię Łodzi, ale to nadal jest czynne miejsce pochówku. Chcemy zatem spoglądać w przyszłość i pokazać, że również pochówek, w całej swojej złożoności, może mieć charakter ekologiczny" – podkreślił proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi ks. Michał Makula.

Drzewa Pamięci mają być miejscem łączącym tradycyjne wartości związane z nowoczesnym pochówkiem i ekologiczne podejście do upamiętnienia zmarłych. Nieopodal bramy głównej cmentarza i w pobliżu cennej neogotyckiej kaplicy Scheiblerów została wydzielona rozległa kwatera o powierzchni 328 mkw., którą otoczono niskim żywopłotem z cisów oddzielającym to miejsce od reszty nekropolii.

Cała kwatera jest wyłożona matą rozchodnikową, której roślinność stosuje się m.in. na zielonych dachach. Mata zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale również pochłania wodę deszczową, wspierając ekosystem i minimalizując potrzebę dodatkowej pielęgnacji terenów zielonych. Na terenie tego wydzielonego placu rośnie okazałe drzewo, które pamięta pierwsze lata nekropolii założonej w 1855 r. Zdaniem organizatorów tego miejsca drzewo dodaje poczucia naturalnego sacrum.

Przed kwaterą są dwa duże głazy z napisami Drzewa Pamięci, będące symbolicznym punktem nawiązującym do idei życia wiecznego. Przy nich odwiedzający mogą złożyć żywe kwiaty, znicze solarne lub zapalić ekologiczne wkłady lub świece, nawiązując do tradycji w nowoczesnej formie ekologicznej.

Jak podał Rafał Cichewicz, prezes spółki Firma Pogrzebowa "Klepsydra", administrującej cmentarzem, na terenie kwatery są w sumie 124 groby przeznaczone do pochówku ekologicznego, w tym 107 miejsc na urny i 17 na trumny.

"Jest to pierwsze w naszym mieście miejsce indywidualnego pochówku ekologicznego oraz pierwsze w Polsce, w którym poza urnami można pochować też trumny. Cały proces ekologicznego pochówku został przez nas opracowany w szczegółach, bo dla pełnej ekologii ważne jest też, w czym osoba zmarła jest kremowana i chowana" – zaznaczył.

W tym roku w Łodzi na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej otwarto podobne miejsce – jednak tamtejszy Las Pamięci ma status mogiły zbiorowej. W przypadku Drzewa Pamięci każdy grób urnowy lub tradycyjny jest indywidualny. Każdy dysponent ma prawo do swojego grobu ekologicznego przez 20 lat z możliwością przedłużenia po wniesieniu opłaty za prolongatę. Teren kwatery zaprojektowano tak, aby każdy grób miał swoje osobne miejsce, pozwalając na indywidualną opiekę i upamiętnienie osoby zmarłej.

Na terenie Drzewa Pamięci tabliczki upamiętniające pochowane tam osoby będą wykonane z ekologicznej sklejki. Zdaniem pomysłodawców tego miejsca z jednej strony podkreślony zostanie indywidualny charakter każdego grobu, z drugiej zaś zachowany będzie naturalny i minimalistyczny styl kwatery.

Zwolennicy ekologicznych pochówków będą mogli nabyć specjalną odzież z naturalnych surowców, a także biodegradowalne urny, np. z olejowanego drewna, kory, pyłu drzewnego czy masy polilaktydowej (kukurydziano-trzcinowej) oraz trumny wykonane z drewna bez zastosowania tworzyw sztucznych, lakierów czy z syntetycznych tkanin.

W kwiaciarni przy cmentarzu można kupić znicze solarne, wkłady biodegradowalne do zniczy i świece sojowe. Wszystko po to, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, jaki może wiązać się z kultywowaniem pamięci o zmarłym.

Cena ekologicznego pochówku jest zbliżona do tradycyjnego i zaczyna się od 3 tys. zł – to koszt trumny lub urny, odzieży i tabliczki. (PAP)

agm/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żnin
11.2°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 16:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żninie

kiedy
2024-11-17 15:00
miejsce
Cukrownia Żnin, Żnin, Janickiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 18:00
miejsce
Cukrownia Żnin, Żnin, Janickiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 18:00
miejsce
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany