reklama

Medal Unitas Durat dla pani Kamili - stulatki

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Przed laty społeczniczka i animatorka kultury, obecnie pełna pogody ducha 101-latka, podopieczna toruńskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego prowadzonego przez siostry serafitki – pani Kamila Wysocka. Wczoraj (17 lutego) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego odebrała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy najstarszych mieszkańców naszego regionu, świadków odradzającej się ojczyzny.
REKLAMA
- Spotkania z rówieśnikami Niepodległej są dla mnie zawsze wydarzeniami szczególnymi. To dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony. Życie pani Kamili jest jedną z takich opowieści, ważną lekcją historii. Jestem wdzięczny za to świadectwo – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 Od zawsze angażowała się w życie lokalnej społeczności; w młodości jako harcerka, później jako animatorka kultury, przewodnicząca bydgoskiego klubu seniora Relaks i członkini chóru Srebrne Nuty. W wieku 96 lat brała udział w narodowym czytaniu „Pana Tadeusza” w Bydgoszczy oraz recytowaniu poezji patriotycznej podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Koronowie (powiat bydgoski). Pochodzi z patriotycznej rodziny. Odebrała staranne wykształcenie, tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej z wyróżnieniem zdała egzamin maturalny. Problemy ze wzrokiem uniemożliwiły jej pracę zarobkową, pozostała więc w rodzinnym gospodarstwie; pielęgnowała ogród i sad, założyła własną pasiekę. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia opuściła rodzinne Nakło nad Notecią i przeniosła się do Bydgoszczy. Obecnie przebywa w toruńskim Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym prowadzonym przez siostry serafitki.

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości postanowiliśmy uhonorować najstarszych mieszkańców regionu, którzy swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Osoby urodzone w 2018 roku i starsze honorujemy medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto szesnaście osób. Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki chciałby uhonorować  każdą osobę, która ukończyła setny rok życia. W związku z tym zapraszamy  do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl .


Biogram Kamili Wysockiej w załączniku

Kamila Julia Wysocka, córka Marii i Jana Marć, urodziła się 6 czerwca 1919 roku w Niedźwiadzie (obecnie woj. podkarpackie), jako dziewiąta z dwanaściorga rodzeństwa. Od najmłodszych lat dzieciom przekazywano wartości patriotyczne, z dumą opowiadano historię o dwóch wujach, którzy walczyli w szeregach Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.

W 1920 roku, w związku z odzyskaniem przez Pomorze i Kujawy niepodległości, rodzina pani Kamili przeprowadziła się do Nakła nad Notecią. Ojciec wykupił majątek ziemski, w którym prowadził blisko stuhektarowe gospodarstwo. Pani Kamila uczęszczała do nakielskiej szkoły podstawowej. W 1936 roku ukończyła Publiczną Szkołę Wydziałową w Bydgoszczy, a następnie tamtejsze Liceum Handlowe. W 1939 roku zdała maturę z wyróżnieniem.

W czasie wojny pani Kamila mieszkała u babci w Kozodrzy (obecnie woj. podkarpackie) i u rodziny w Krakowie. To w tym okresie pojawiły się pierwsze oznaki choroby oczu, która groziła całkowitą utratą wzroku. Pani Kamila nie załamała się jednak i rozpoczęła naukę alfabetu Braille’a. Do dziś potrafi pisać i czytać teksty zapisane w ten sposób.

Po wojnie pani Kamila wróciła do Nakła nad Notecią. Częściowa utrata wzroku uniemożliwiła jej pracę zawodową. Zajmowała się pracami w gospodarstwie – pielęgnowała ogród i sad, założyła własną pasiekę. Podejmowała się również opieki nad dziećmi.

Pani Kamila wyszła za mąż za Adama Wysockiego. Mąż zmarł w 1982 roku.

W latach 70-tych pani Kamila przeprowadziła się do Bydgoszczy. Aktywnie uczestniczyła w życiu lokalnej społeczności, była animatorką kultury, przewodniczyła klubowi seniora Relaks, śpiewała w chórze Srebrne Nuty, uczestniczyła w wydarzeniach patriotycznych organizowanych z okazji świąt narodowych. Znakomita pamięć i dobra kondycja pozwoliły pani Kamili w wieku 96 lat wziąć udział w narodowym czytaniu „Pana Tadeusza” przed bydgoskim teatrem oraz w recytowaniu poezji patriotycznej 11 listopada podczas lokalnych obchodów w Koronowie (powiat bydgoski).

Od 2016 roku, ze względu na stan zdrowia, pani Kamila przebywa w toruńskim Zakładzie OpiekuńczoLeczniczym prowadzonym przez siostry serafitki.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Żnin
5°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 15:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żninie

kiedy
2024-11-29 18:00
miejsce
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Żniński Dom Kultury, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 20:00
miejsce
Żniński Dom Kultury, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:00
miejsce
Fajrant Pub, Żnin, ul....
wstęp biletowany