reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
16 październik 2024

Nieprawidłowości w połowie podmiotów związanych z obrotem żywnością

zdjęcie: Nieprawidłowości w połowie podmiotów związanych z obrotem żywnością / v22672492
v22672492
Małopolski Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w ramach tzw. kontroli "od pola do stołu" stwierdził nieprawidłowości w połowie ze 143 podmiotów związanych z obrotem żywnością. To m.in. wydłużanie terminów przydatności do spożycia czy nieszczelne opakowania produktów.
REKLAMA

"Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych prowadzi kontrole od pola do stołu – czyli u producentów rolnych, przetwórców i importerów, w magazynach, hurtowniach i sklepach. Towarzyszy zatem na całym etapie produkcyjnym" – przypomniała kierownik Wydziału Kontroli Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie Monika Niejadlik w środę na briefingu prasowym zorganizowanym przy okazji Światowego Dnia Żywności.

Od stycznia 2024 r. Małopolski Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadził ponad 4,6 tys. kontroli – 350 z nich dotyczyło rynku krajowego, pozostałe rynku zagranicznego – produktów importowanych i przeznaczonych na export.

W ramach kontroli planowych realizowanych na rynku krajowym zweryfikowano działalność łącznie 143 podmioty na wszystkich etapach wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych. Nieprawidłowości stwierdzono – jak powiedziała Niejadlik – niemal w 50 proc. kontrolowanych podmiotów (dokładnie w 71 podmiotach).

Wśród nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym konsumentów są: wydłużanie dat minimalnej trwałości lub terminów przydatności do spożycia (np. w oznakowaniu jaj spożywczych), fałszywe deklarowanie ekologicznego pochodzenia produktu, nieszczelność opakowania, brak identyfikowalności pochodzenia produktu.

"Każdy konsument powinien kupować świadomie. Zachęcam do dokładnego czytania etykiet" – zaapelowała Niejadlik oraz przedstawiciele innych służb czuwających nad bezpieczeństwem żywności.

Na opakowaniach produktów spożywczych musi być m.in. wykaz składników, data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia, informacje o procesach technologicznych, jakim produkt został poddany.

Zdaniem inspektorów konsumenci w przypadku zauważenia nieprawidłowości związanych z produktem w sklepie, np. brakiem terminu przydatności do spożycia, powinni ten fakt zgłosić już na miejscu - obsłudze sklepu.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żnin
7.7°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żninie

kiedy
2025-01-26 16:00
miejsce
Żniński Dom Kultury, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-02 17:00
miejsce
Fajrant Pub, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 18:00
miejsce
Żniński Dom Kultury, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 20:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany