Aby seniorzy byli bezpieczni
Policjantka wyjaśniła, jakimi metodami posługują się oszuści wyłudzający pieniądze metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta” czy przedstawicieli różnych instytucji. Radziła jak postępować, aby się przed nimi uchronić. Wyświetliła film poglądowy obrazujący mechanizm działania przestępców.
Omówione zostały także aspekty dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przytoczono podstawowe przepisy dotyczące pieszych, rowerzystów, kierujących pojazdami oraz pasażerów. Seniorzy otrzymali kolorowe opaski odblaskowe. W ramach akcji „Świeć przykładem” policjantka zachęcała do ich stosowania, gdyż znacznie poprawiają widoczność niechronionego uczestnika ruchu drogowego.
Nie zabrakło również porad dotyczących bezpieczeństwa w domu oraz miejscu publicznym. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, co zrobić, aby ustrzec się nieproszonych gości i zagrożeń z tym związanych.
Mł. asp. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk zaprezentowała zagadnienia dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wyjaśniła, w jaki sposób nanosić na mapę zgłoszenia oraz czego mogą one dotyczyć, a także jak wygląda proces ich weryfikacji. Opowiedziała o aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, która ułatwia kontakt z Policją, pozwala w szybki i łatwy sposób wyszukać adres dowolnej jednostki Policji oraz zawiera dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych.
W spotkaniu udział wzięła także przedstawiciela ZUS-u, która mówiła o wsparciu dla seniorów i podkreślała, że żaden z jej pracowników nie przychodzi do domu.
autor: kom. Wioleta Buirzych