reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
24 listopad 2024

Wojtek Rodak wygrał "Interpretacje" i zdobył Laur Konrada

zdjęcie: Wojtek Rodak wygrał
fot. PAP
Wojtek Rodak zdobył Laur Konrada, czyli główną nagrodę XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje". Otrzymał go za reżyserię spektaklu "Dzieje Grzechu" w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
REKLAMA

O przyznaniu Lauru Konrada – nagrody dla młodych reżyserek i reżyserów teatralnych – podczas niedzielnej gali w Teatrze Śląskim w Katowicach zdecydował niejednogłośny werdykt jury. Wojtek Rodak wygrał decyzją trojga jurorów: aktorki Dominiki Bednarczyk, scenografki Barbary Hanickiej oraz dramaturga i scenarzysty Pawła Demirskiego.

"Za wyobraźnię, wrażliwość, poczucie humoru. Za umiejętność odnalezienia we współczesności żywego, przejmującego refleksu w tekście napisanym ponad sto lat temu. Za inteligentne rozłożenie znaczeń na planie scenografii, kostiumu, światła i dźwięku" – argumentowała Dominika Bednarczyk.

Spektakl "Dzieje grzechu" powstał na podstawie powieści Stefana Żeromskiego (1908 r.). Został opisany jako próba queerowo-feministycznego odczytania historii głównej bohaterki Ewy, starająca się wykroczyć poza męskie spojrzenie pisarza. W centrum zainteresowania znajduje się uwikłanie w patriarchat oraz zmieniająca się na przestrzeni lat narracja wokół kobiet.

"Nasz spektakl momentami jest zabawny, rzeczywistość już trochę mniej. Wydaje mi się, że najbardziej lubię teatr za to, że w momencie tworzenia spektaklu jesteśmy w stanie wygenerować inne rzeczywistości, inne narracje, inne opowieści, które chociaż na te kilka godzin są w stanie wciągnąć widzów i dać im trochę nadziei" – powiedział Wojtek Rodak.

Spektaklowi "Dzieje grzechu" przyznano także nagrodę dziennikarzy akredytowanych przy XXII "Interpretacjach".

Pozostali członkowie jury – reżyserka Ewelina Marciniak oraz krytyk teatralny i kurator projektów Tomasz Kireńczuk – oddali swoje głosy na Małgorzatę Wdowik z Wrocławskiego Teatru Pantomimy, która wyreżyserowała spektakl "Niepokój przychodzi o zmierzchu".

W poprzednich latach każdy z członków jury wręczał reżyserce lub reżyserowi, którego spektakl ocenił najlepiej, mieszek z 11 tys. zł. Zdobywca największej liczby mieszków otrzymywał Laur Konrada. Wysokość nagrody w tym roku się nie zmieniła, ale na gali zabrakło mieszków.

O Laur Konrada ubiegali się także: Katarzyna Minkowska z TR Warszawa za "Kiedy stopnieje śnieg", Mateusz Pakuła z Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach za "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" oraz Tomasz Fryzeł z Nowego Teatru w Warszawie za "Goście Wieczerzy Pańskiej".

Mateusz Pakuła otrzymał nagrodę publiczności.

W ramach "Interpretacji" odbyły się także konkursy na najlepszą reżyserię słuchowiska radiowego oraz najlepszą reżyserię spektaklu telewizyjnego. Zaprezentowano pięć słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz pięć spektakli telewizyjnych Teatroteki Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Jury zdecydowało się nie przyznać nagrody dla najlepszego słuchowiska m.in. w związku niewystarczającym wykorzystaniem współczesnych możliwości języka radiowego w zgłoszonych pracach. Natomiast nagrodę za najlepszą reżyserię spektaklu telewizyjnego otrzymał Fryderyk Najda za "Długo nic, a potem wcale". Nagrodę specjalną przyznano autorce tekstu do tego spektaklu Karolinie Szczypek.

"Interpretacje" odbywają się od 1998 r. Festiwal organizuje Urząd Miasta Katowice oraz Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. Wspiera go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

pato/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żnin
3.8°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żninie

kiedy
2024-12-04 09:30
miejsce
Żniński Dom Kultury, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Żniński Dom Kultury, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-01 19:00
miejsce
Żniński Dom Kultury, Żnin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 18:00
miejsce
Fajrant Pub, Żnin, ul....
wstęp biletowany