reklama
kategoria: Kraj
7 listopad 2024

Projekt ustawy antyhejterskiej nie ogranicza wolności słowa

zdjęcie: Projekt ustawy antyhejterskiej nie ogranicza wolności słowa / fot. PAP
fot. PAP
Projekt ustawy antyhejterskiej złożony przez posłów Polski 2050-TD nie ogranicza wolności słowa w internecie, a jedynie przywraca odpowiedzialność za to słowo - powiedział w czwartek w Studiu PAP mec. Tymoteusz Paprocki, współautor projektu.
REKLAMA

Fragment wypowiedzi dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/77345/

W Sejmie w czwartek odbędzie się pierwsze czytanie projektu Polski 2050-TD dotyczącego walki z anonimowymi hejterami w internecie. Nowela Kodeksu postępowania cywilnego ma umożliwić osobie dotkniętej hejtem złożenie do sądu tzw. ślepego pozwu, a sąd zażądania od administratora strony internetowej ujawnienia adresu IP sprawcy.

Współautor projektu ustawy, mec. Tymoteusz Paprocki z kancelarii Paprocki Wojciechowski & Partnerzy, w czwartek w Studiu PAP podkreślił, że dziś prawodawstwo nie daje skutecznych narzędzi do walki z anonimowym hejtem w internecie. Zaznaczył, że prawo nie nadąża za ewolucją możliwości, które przyniósł nam rozwój internetu. "Ten projekt ustawy ma przywrócić odpowiedzialność za słowo" - dodał.

"Nie zamyka on nikomu ust i w żaden sposób nie ogranicza nikomu wolności słowa, tylko sprawia, że za to słowo należy być odpowiedzialnym, zarówno w życiu codziennym jak i w internecie" - powiedział.

Mecenas zaznaczył, że zgodnie z proponowanymi zapisami zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna, będą mogły złożyć tzw. ślepy pozew w sądzie okręgowym wskazując m.in. podstawę i dowody w postaci zrzutów ekranów. Następnie to sąd podejmuje czynności, w ramach których najpierw z administratorem strony internetowej, a następnie ewentualnym dostawcą internetu ustalając dane osoby która dopuściła się hejtu.

Projekt ustawy nie tworzy definicji hejtu a odwołuje się do funkcjonujących w polskim prawodawstwie dóbr osobistych. Paprocki zauważył, że próby stworzenia takiej definicji w Niemczech czy Francji nie zakończyły się sukcesem.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, internet stał się przestrzenią, w której cyberprzemoc oraz hejt są powszechne, a poszkodowani, którzy padają ofiarą takich naruszeń, często zmagają się z poważnymi konsekwencjami psychicznymi. Dlatego istnieje pilna potrzeba wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych, które pozwolą ofiarom tzw. anonimowego hejtu skutecznie dochodzić swoich roszczeń przed sądem.

"Wprowadzenie instytucji +ślepego pozwu+ stanowić będzie pierwszy istotny krok w walce z +anonimowym hejtem+. Takie rozwiązanie legislacyjne pozwoli na składanie pozwów bez konieczności wcześniejszego ustalenia tożsamości sprawcy przez osoby poszkodowane oraz zagwarantuje realną pomoc Państwa w identyfikacji sprawcy na potrzeby postępowania cywilnego" - podkreślono. "Wprowadzenie instytucji +ślepego pozwu+ umożliwi osobom poszkodowanym sięgnięcie do mechanizmów odpowiedzialności cywilnoprawnej w celu zwalczania zniesławiających wpisów w internecie" - czytamy.

Cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/paprocki-ustawa-antyhejterska-nie-ogranicza-wolnosci-slowa oraz https://wideo.pap.pl/videos/77345/. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ par/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żnin
4.8°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 15:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żninie

kiedy
2024-11-17 15:00
miejsce
Cukrownia Żnin, Żnin, Janickiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 18:00
miejsce
Cukrownia Żnin, Żnin, Janickiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 18:00
miejsce
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany